Īpašā vēlmju koka darināšana un papīra izgatavošanas radošās darbnīcas

Atzīmējot Latvijas simtgadi, “Zaļā josta” pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” ietvaros organizēs bezmaksas izzinošās darbnīcas – papīra izgatavošanas darbnīcu un kartona otrreizējās pārstrādes darbnīcu. To laikā ikviens interesents varēs piedalīties kopīga vēlmju koka tapšanā, iemūžinot savu novēlējumu un ierosinājumu par to – kādu sabiedrība vēlas redzēt Latviju nākamajā simtgadē no vides viedokļa.

“Zaļā josta” radošās darbnīcas norisināsies sestdien, 2018. gada 8. septembrī no plkst. 10:00 līdz 20:00 11. novembra krastmalā Rīgā. Darbnīcas tiek rīkotas Latvijas simtgades pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” ietvaros.

Radošajās darbnīcās apmeklētāji tiks iepazīstināti ar papīra izgatavošanas procesu no makulatūras un iesaistīti otrreizēja papīra darināšanas procesā, uzskatāmi demonstrējot, cik vienkārša un resursus taupoša ir makulatūras pārstrāde.

"Zaļā josta” aicina ģimenes ar bērniem piedalīties sekojošās darbnīcās:

  • Papīra darbnīcā iedzīvotāji tiks iepazīstināti ar papīra izgatavošanas procesu un iesaistīti papīra darināšanas procesā, kurā katram interesentam tiks dota iespēja pašam izgatavot papīru no otrreizējām izejvielām. Darbnīcu vadīs Ilze Dilāne no Cronquist papīra liešanas darbnīcas, kas papīra liešanu apguvusi ASV;
  • Kartona otrreizējās pārstrādes darbnīcā interesenti tiks aicināti izgatavot paši savu Latvijas simtgades koku no otrreizējā kartona Iecavas internātpamatskolas pulciņa „Radošās prasmes” vadītājas Ivetas Putniņas vadībā.

Pasākuma laikā “Zaļā josta” kopā ar māksliniekiem, Iecavas internātpamatskolas pulciņa „Radošās prasmes” audzēkņiem un Latvijas iedzīvotājiem šajā pasākumā no kartona darinās kopējo Latvijas iedzīvotāju vēlmju koku, apkopojot Latvijas iedzīvotāju vēlējumus un ierosinājumus par to – kādu tie vēlas redzēt Latviju nākamajā simtgadē no vides viedokļa. Vēlmju koks kopā ar iedzīvotāju izteiktajiem ierosinājumiem pēc šī pasākuma tiks dāvināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ar atgādinājumu, ka no katra mums un valdības pieņemtajiem lēmumiem ir atkarīgs, cik Latvija būs zaļa nākamajā simtgadē.

Viena no Latvijas bagātībām ir meža resursi. Lai gan mežs pieder pie atjaunojamiem resursiem, taču jāpaiet zināmam laikam, lai to varētu izmantot no jauna. Katru gadu mēs patērējam vairāk nekā 170 000 tonnu papīra. Lai saražotu vienu tonnu papīra, nepieciešamas apmēram 3,5 tonnas koksnes. Visu izmantoto papīru mēs varam pārstrādāt otrreiz. Viena tonna pārstrādāta papīra ietaupa apmēram 18 papīrmalkas koku. Viens kubikmetrs koksnes augšanas laikā savāc tonnu kaitīgās ogļskābās gāzes un izdala ~0,7 tonnas skābekļa, turklāt koki uzņem arī putekļus, attīrot pilsētas gaisu.

Ikviens interesents laipni gaidīts pasākumā “Lauki ienāk pilsētā”, kas norisināsies 08.09.2018. plkst. 10:00 - 20:00 11. novembra krastmalā Rīgā.

Dalība “Zaļā josta” darbnīcās brīva.

Pasākums “Lauki ienāk pilsētā” rādīs un stāstīs par nozīmīgākajām mūsdienu lauksaimniecības jomām, to attīstību Latvijā 100 gadu laikā un ļaus ielūkoties nākotnes tehnoloģijās. Pasākumā demonstrētas nozares: graudkopība, lopkopība, dārzkopība, bioloģiskā lauksaimniecība un biškopība, zivsaimniecība, mežsaimniecība, šajās nozarēs izmantotā tehnika un tehnoloģijas, amatniecība sasaistē ar kultūru un izglītību.

Katram apmeklētājam būs iespēja ne tikai redzēt no malas, bet arī pataustīt, pasmaržot, izgaršot, sadzirdēt un ieraudzīt to, ko ikdienā dara lauksaimnieki, mežsaimnieki, dārzkopji un zivsaimnieki. Ikvienam būs iespēja piedalīties dažādu produktu tapšanā, izzināt procesus un piedalīties tajos – redzēt, kā top maize, no kā rodas piens, kā iegūst medu, kā tiek no koka līdz papīram, kāda loma ir graudu kaltei un kombainam, kas, no kā un kādā veidā rodas un tiek radīts.

Aktivitātēs būs iespēja iegūt informāciju par dzīvi laukos, apmeklēt izveidotās lauku sētas un iegādāties katras no pārstāvētajām nozarēm Latvijā ražoto vai pārstrādāto produkciju. Tirdzniecības zonā Rātslaukumā notiks amatniecības izstrādājumu un lauksaimniecības produktu tirgus, sabiedriskā ēdināšana, degustācijas un meistarklases.

Seko līdzi pasākuma norisei Facebook: https://www.facebook.com/events/234522353907833/