Elita Patmalniece & Co radījuši kopdarbu – vēstījumu “Tīrai Latvijai!”

Paužot savu nostāju pret pārmērīgu plastmasas maisiņu patēriņu un iestājoties par tīru vidi, māksliniece Elita Patmalniece ir iesaistījusies “Zaļā josta” rīkotajā vides kampaņā Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!”, kuras ietvaros TC “Origo” laukumā tika radīta glezna – kopdarbs.

Māksliniece aicināja nejaušus garāmgājējus atainot savas emocijas kopīgā gleznā, iezīmējot vai iekrāsojot kādu detaļu, tādējādi parādot, ka mēs visi uz šīs planētas esam vienām dzīvības saitēm sieti un katra mūsu rīcība – laba vai slikta – atbalsojas pārējā dabas ritmā, veidojot noslēgtu dzīvības ciklu.

Jautāta, kas pamudināja Elitu Patmalnieci radoši izteikties par vides piesārņojuma problemātiku, māksliniece komentēja: “Tagad pasaulē visa ir pārāk daudz – mēs pārāk daudz ēdam, pārāk daudz pērkam, patērējam, izmetam un atkal pērkam. Ja paskatās apkārt, cilvēkus ielenc ļoti daudz lieko priekšmetu. Un pat tad, ja tu to visu negribi, dažkārt ir pat grūti no šī liekuma izvairīties – veikalos viss ir glīti iepakots – iepakojums uz iepakojuma, kaut gan puse no tā patiesībā ir pilnīgi lieka.

Un tas jau ir visas planētas jautājums, uz kuru pusi cilvēce grib iet. Vai noslīkt visā šajā liekumā, vai apdomāties un pa drusciņai bīdīties uz to saprāta pusi. Arī mēs katrs varam sākt ar mazumiņu, katrs padomāt, cik daudz ko lietojam, patērējam. Padomāt, kā pirkt mazāk, vai dabīgāk, tīrāk. Protams, dzīve ir dzīve, es parasti eju uz veikalu ar somām, taču ir reizes, kad arī es pērku maisiņus, bet pēc tam es tos noteikti izmantoju otru reizi, piemēram, lieku atkritumus un tikai tad metu ārā.

Lai glābtu šo pasauli, par to ir jādomā valstiskā līmenī visai zemeslodei. Ir taču tik daudz iespējamu aizstājēju arī tiem pašiem plastmasas maisiņiem. Mēs visi atceramies padomju laikus, kad lietoja ietinamos papīrus, kefīru lēja stikla pudelēs utt. Tagad ir pieejami arī kompostējamie biomaisiņi. Tāpat būtu labi, ja cilvēki vairāk šķirotu savus atkritumus, tad tik daudz netiktu izmantota un postīta daba. Tas arī bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc atsaucos šim “Zaļās jostas” aicinājumam iesaistīties akcijā, lai palīdzētu pievērst cilvēku uzmanību šiem jautājumiem. Es ļoti gribētu, lai mēs visi padomātu par to, ka mums vajag mazāk patērēt. Visās jomās! Katram jāsāk ar sevi, ar savu mazumiņu, kā katrs varam Zemei palīdzēt. Tā mēs no mazā virzāmies uz lielo. Kādreiz liekas, ka tu nevarēsi neko mainīt, bet, ja katrs kaut ko izdarīs, tad izmaiņas notiks. Es ticu, ka mēs katrs varam padarīt dzīvi uz šīs zemes labāku!”

Kampaņas “Esi dabai draudzīgs – ierobežo plastmasas maisiņu patēriņu!” ietvaros radītā glezna ir daļa no Latvijas radošo industriju pārstāvju kopējā vēstījuma “Tīrai Latvijai!”. Kampaņā iesaistījās arī Agris Daņiļevičs un deju skola “Dzirnas” ar īpaši radītu dejas uzvedumu, kā arī Sandijs Semjonovs, kurš sadarbībā ar “Zaļo jostu” izveidojis filmu “Plastmasas maisiņa ceļš”, kas akcijas ietvaros piedzīvoja pirmizrādi un tiks izplatīta Latvijas izglītības iestādēs.