Apkopoti Makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” 2015./2016.m.g. rezultāti – savāktas un pārstrādei nodotas vairāk nekā 1185 tonnas makulatūras

Tuvojoties mācību gada beigām, noslēdzas arī "Zaļā josta” vērienīgais makulatūras vākšanas konkurss "Tīrai Latvijai!”, kas šogad norisinās visā valsts teritorijā jau 12. reizi. Pulcējot vairāk nekā 96 tūkstošus skolēnu un pirmsskolas izglītības vecuma bērnu, kā arī ar viņu vecāku, pedagogu un draugu palīdzību, ir savākti un nodoti pārstrādei 1185442.50 kg makulatūras. Tādējādi izdevies ne tikai piešķirt resursiem jaunu dzīvi, bet arī saglabāt veselu mežu no nociršanas, ietaupīt ievērojamu elektrības, ūdens un CO2 apjomu.

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži”, veicinot mežu resursu saglabāšanu Latvijā, un Valsts izglītības satura centru, piešķirot konkursam īpašu nozīmi skolēnu vides izglītības programmā.

Makulatūras vākšanas konkurss "Tīrai Latvijai!” kļuvis par daudzu Latvijas izglītības iestāžu ikgadēju ieguldījumu tīrākas vides veidošanā. Šogad konkursā iesaistījās audzēkņi no 409 izglītības iestādēm, kas ir 31 mācību iestādi vairāk nekā pērn. Tas apliecina, ka aizvien vairāk bērnu visā Latvijā vēlas iesaistīties videi draudzīgā dzīvesveidā un sniegt savu pienesumu tīrākas vides veidošanā.

Kā ierasts, visaktīvākie makulatūras vācēji nāk no Rīgas un Rīgas reģiona – šogad konkursam pieteikusies 121 izglītības iestāde, apvienojot vairāk nekā 37 tūkstošus audzēkņu darbu tīras vides veidošanā. Kopumā no Rīgas un Rīgas reģiona izvesti 398781 kg nevajadzīgu papīru un kartonu, kas veido apmēram trešo daļu no visa konkursa ietvaros savāktā makulatūras apjoma.

Teicamus rezultātus makulatūras vākšanā sasniedza arī Kurzemes reģiona mācību iestādes. Konkursā no Kurzemes reģiona startēja 84 izglītības iestādes, iesaistot makulatūras vākšanā vairāk nekā 17 tūkstošus audzēkņus. Mācību gada gaitā no Kurzemes reģiona mācību iestādēm izvesti 246680 kg makulatūras.

No Latgales konkursā iesaistījās 81 izglītības iestāde, kuru nepilni 15 tūkstoši audzēkņu savākuši 183793,5 kg makulatūras. Zemgales reģionu konkursā pārstāvēja 13,3 tūkstoši audzēkņu no 66 izglītības iestādēm, mācību gada gaitā pārstrādei nododot 225645 kg makulatūras. Mazākais dalībnieku skaits šogad konkursā no Vidzemes – 7,4 tūkstoši skolēnu no 56 izglītības iestādēm, kas pārstrādei nodeva 127003 kg makulatūras.

Analizējot konkursa dalībnieku aktivitāti Latvijas pilsētās, secināts, ka visvairāk bērnu un jauniešu makulatūras vākšanā iesaistījušies no Rīgas (15738 skolēni), Daugavpils (5238 skolēni) un Liepājas (4791 skolēni). Arī savāktā makulatūras apjoma ziņā līderu pozīcijās ierindojas Rīgas izglītības iestāžu audzēkņi, kas pārstrādei nodevuši 82304 kg makulatūras, otrajā vietā ierindojas Jelgavas pilsētas izglītības iestāžu audzēkņi, kas savākuši 37945 kg makulatūras, trešajā vietā Ventspils izglītības iestāžu audzēkņi ar savāktiem 27288 kg makulatūras.

Izglītības iestādes reģionos ik gadu aktīvi iesaistās makulatūras vākšanā un izcīna godalgotas vietas. Šajā mācību gadā makulatūras konkursam visvairāk bērnu iesaistījušies no Kuldīgas novada (3062 skolēni), Madonas novada (2043 skolēni) un Ogres novada (1953 skolēni). Savukārt visvairāk makulatūras - 51067 kg – izdevies savākt Ventspils novada skolēniem, otrajā vietā atstājot Kuldīgas novadu ar savāktiem 48473 kg makulatūras, trešajā vietā ierindojas Lielvārdes novads ar savāktiem 46770 kg makulatūras.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā.

Šajā mācību gadā kampaņā iesaistījās 409 izglītības iestādes kopā savācot un nododot pārstrādei 1185 tonnas 442.5 kg makulatūras.

Apkopojot rezultātus saskaņā ar nolikumu:

Pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē:
1.vieta
– Lielvārdes novada pašvaldības Jumpravas vidusskola – 26 tonnas 240 kg makulatūras;
2.vieta – Preiļu 1. pamatskola – 21 tonna 209 kg makulatūras;
3.vieta – Ventspils pirmsskolas izglītības iestāde “Varavīksne” – 20 tonnas 538 kg makulatūras.

 

Pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma uz vienu izglītības iestādes audzēkni:
1.vieta
– Pūres pamatskolas Jaunsātu filiāle - 304.324 kg makulatūras;
2. vieta – Jūrkalnes pamatskola – 252.833 kg makulatūras;
3. vieta – Dauguļu internātpamatskola – 220.865kg makulatūras.

 

Aktīvākie desmit dalībnieki makulatūras vākšanas konkursā:

1. Vita Muciņa (Lielvārdes novada pašvaldības Jumpravas vidusskola) – 22t 40.00kg
2.Markuss Osipovs (Preiļu 1. Pamatskola) – 7t 194.20kg
3.Ļika Vdovenko (Ventspils pirmsskolas izglītības iestāde "Varavīksne") – 5t 222.00kg
4. Egita Vaska (Ērgļu vidusskola) – 5t 037.00kg
5.Egija Liepiņa (Madlienas V pirmsskolas izglītības iestāde "Taurenītis") – 4t 280.00kg
6. Zane Račkauska (Brocēnu novada Gaiķu pamatskola) – 4t 000.00kg
7.Ričards Greidiņš (Aizupes pamatskola) – 3t 510.00kg
8.Mārtiņš Dombrovskis (Penkules pamatskola) – 3t 500.00kg
9.Marika Vilcāne (Feimaņu pamatskola) –-3t 450.00kg
10.Toms Kalsons (Dauguļu internātpamatskola) – 3t 400.00kg

 

“Zaļā josta” izsaka lielu pateicību visām izglītības iestādēm, skolotājiem, audzinātājiem un audzēkņiem, viņu vecākiem par aktīvo dalību makulatūras vākšanas konkursā. Kopīgiem spēkiem Jūs esat pasargājuši vairāk kā 18960 kokus, tādējādi samazinājuši klimata pārmaiņu veicinošās gāzes CO2 daudzumu par apmēram 3 tonnām, jo viens koks gada laikā absorbē aptuveni 113,8 tonnas CO2.

Par lielo ieguldīto darbu visi Konkursa dalībnieki par katru savākto un nodoto tonnu makulatūras saņem 5kg otrreizēji pārstrādāta biroja vai zīmēšanas papīra (pēc izglītības iestādes ieskatiem).

Savukārt pirmo trīs vietu ieguvējas nominācijā visvairāk savāktais makulatūras daudzums izglītības iestādē saņem no SIA “Zaļā josta” naudas balvas 400.00; 300.00; 200.00 EUR vērtībā.

Nominācijā – Visvairāk savāktais makulatūras daudzums uz vienu izglītība iestādes audzēkni – balvas nodrošina AS “Latvijas valsts meži” piešķirot pirmo trīs vietu ieguvējiem izziņas ekskursijas:

1. vieta – “Izzini mežu” ekskursija Tērvetes dabas parkā (līdz 40 pers., t.sk. ieejas biļetes, vilcieniņš, autobusa noma, vides izglītības speciālista pakalpojumi).

2. vieta – Ekskursija “Mežsaimnieka pēdās!” – daudzveidīgas meža izziņas ekskursijas visos Latvijas reģionos kopā ar LVM darbiniekiem. (līdz 40 pers., t.sk., autobusa noma, izdales materiāli, ornitologu pakalpojumi).

3. vieta – Skābekļa mežu stādīšanas diena (līdz 40 pers., t.sk., stādi, stādīšanai nepieciešamais inventārs, autobusa noma, LVM mežsaimniecības darbinieka klātbūtne un izglītojošs stāsts).

Pēc lieliski padarītā darba “Zaļā josta” aicina it visus konkursa dalībniekus uz Lielajiem noslēguma svētkiem – bērnu vides festivālu “Mēs par tīru Latviju!” š.g. 27.maijā Rīgā, Lucavsalas atpūtas parkā. Šīs dienas mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā nostiprinājuši iemaņas ikdienā šķirot atkritumus, guvuši pārliecību, ka paši esam atbildīgi par to kādu veidosim vidi ap sevi – vai tā būs atkritumiem piegružota, vai tīra, sakopta, pozitīvu emociju izraisoša mums ikvienam pēc dienas mācībām skolā vai darba uzņēmumā, baudot atpūtu.

Festivāla dalībniekus ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs Lauris Reiniks, Samanta Tīna un citi mūziķi. Vienlaikus festivālā ar vēl nebijušu plašu vides izglītības un atpūtas programmu dažādām vecuma grupām darbosies nozīmīgākās vides un citas radošās darbnīcas.

Festivāls “Mēs par tīru Latviju!” ir jaunu ierosmju un atziņu avots. Tā ir kopā sanākšana, lai atskatītos uz padarīto, suminātu labākos un izjustu gandarījumu, ka mēs, kuriem rūp vides un pašu dzīves kvalitāte labākas nākotnes nodrošināšanai, esam tik daudz.

Aicinām visu izglītības iestāžu vadītājus, pašvaldību vadītājus, rast iespēju nodrošināt savu audzēkņu dalību noslēguma pasākumā, jo šis pasākums ir viņu iespēja sajust gandarījumu un būt motivētiem par savu darba ieguldījumu Latvijas labā.